In Strada

Album cover art for "In Strada" by Omu Gnom & Ateliere De Creație

Omu Gnom & Ateliere De Creație - Rap

In Strada

0 Plays

Duration: 3:49

View Album

Lyrics

Omu Gnom: Parlamentu' arde, eu zic sa nu chemati pompierii C-astia modeleaza capete de lemn ca dulgherii Toata iarna se distreaza-n Primaverii Si-s innebuniti dupa cascaval ca Jerry! Porci mari cu burti, aproape mortaciuni Ranjesc murdar, de parca nu mor niciodata ca Mos Craciun Totusi racoleaza, antreneaza de mici Politicieni de lapte, si-asa zisi tineri academici… Aceleasi filme, doar alte distributii Inflitrati peste tot, de la companii de stat la institutii Boieri cu probleme, si nu-i c-o s-apara solutii Si o sa aiba soarta celor din nuvela lui Negruzzi! Ca ei profita pentru profit de situatia dramatica Cand ei au interese si populatia-i apatica… Dar lumea se trezeste, si nu mai e mult Pan-o sa fim cu totii-n strada, luptand pentru pamant! Refren X2: Ne vedem in strada (X3) Daca e vreo problema, o rezolvam in strada! Celalalt: Vezi marionete in cutii gri Alergate de hiene ce nu-mpart lei cu tigri Tu tipi, stii, viata nu-i o cursa Cu bani prost cotati la bursa Te stergi la sursa, plus ca Daca n-ai ce tine-n fusta Strada e tot mai ingusta Nu te-agata nicio gasca Te-agati tu de lustra Ca stii doar sa faci zacusca Iar porcii de sus isi freaca palmele ca o musca… Ia si gusta, inghite, asta-i realitatea Zana-i brusc in aer, becuri, gen Andreea Mantea Stai, stai, cheia nu-i cartea pe care o ai Aia-I defapt partea pe care o dai (dai)! Si atunci… De ce tai vene, plangi? Si atunci… Pe ce vibe lene strangi? Si atunci… De ce stai, nene, fugi! Si atunci… Voi fi vocea care-o sa te-ndemne sa-i distrugi! Pan-atunci… Refren X2 Fratele Costel: Tot felu' de proteste, nervi intinsi Porci care fura tot sunt neatinsi Sunt alegeri si tre' sa pice cativa insi In rest… pe aici! Nu dormim, bai, curvelor! Istoria nu se repeta, e continuarea faptelor! 1948, cu scleroza Mentalitate gen Pauker si Groza… Trecutu' rosu are acum un trandafir Am senzatia de voma si nu pot sa m-abtin! Strada plange, cautand echilibru Sa ne fereasca Domnu' de sange ca pe Tibru! Tre' sa ne gandim sa salvam Romania O alternativa poate fi monarhia… Eu sunt patriot, ca Ferdinand si Mihai Nu ca groapa asta plina de gunoaie si malai! Refren X2 Scratch (Dj Pilu) : [Omu Gnom - Ce se intampla] « S-a nascut o revolutie, ca s-a taiat cordonu' de jandarmi! »

Rate this song

Rate this song

0/5.0 - 0 Ratings

5
0.0% (0)
4
0.0% (0)
3
0.0% (0)
2
0.0% (0)
1
0.0% (0)

Loading comments...

Credits

Writers
  • Omu Gnom
  • Celălalt
  • Fratele