15

Album cover art for "15" by Omu Gnom

Omu Gnom - Rap

15

0 Plays

Duration: 7:20

View ArtistView Album

Lyrics

Yo, e 2015! 15 ani! Iti vine sa crezi? Ya! Oficial, totu' a-nceput cu Raparta prin 2000 Ne-am strans deodata brigada de patru copii Setati pe poezii alternative, stilul ni-l cream Se poate spune ca fiind baiet, cu trei eram! Da' nu eram ca altii! Cand ne-ntalneam adesea In loc de bere faceam cheta sa mai tragem cate-o piesa Si ne faceam planuri, visam sa facem un show Underground mereu, ne sfatuiam iarna la metrou Asa l-am intalnit pe raku, si-i multumesc mult Ne-a ajutat cu sfaturi, si multe le-am prins abia dupa ce-am crescut Era deja 2001, intrasem pe frecventa Si terminasem cateva caiete, deja aveam ceva experienta Ne-am facut si studio-n casa, printre primele de-acest gen « C+OAIE Records » era numele, si tare ne mandream cu el Trageam piese peste piese, voiam sa facem album Scriam incontinuu, simteam ca-i un inceput bun de drum 2002: Baietii stiau ca sunt tare p-off the dome Si m-au impins s-ajung in fata la modu': « Hai, du-te, Gnom! » Am fast ales sa reprezint la microfon Poti spune ca « In Mediul Vitreg » eram « Secretul din Atom »! Atunci a fost un battle legendar pentru rap-ul romanesc Si generatiile de-atunci stiu despre ce vorbesc Aveam sansa s-o dau tare, si am dat-o tare si groasa Nu era diferenta de rasa Ci « Diferenta De Clasa »! In fine: batai, injuraturi si suspine Si problema mea era ca pe-acolo nu prea cunosteam pe nimeni Costel a fast Fratele ce-a garantat pentru mine, de fapt Si dau cu pace pentru Brugner si Kombat ca s-au bagat! Battle-ul avusese ecou, da' nu-l puteam auzi inca O perioada am avut probleme cu urechea stanga Eram forumist pe ACHH Abia era netu-n peisaj Pe la NetCafe-uri prin oras Ma trezesc cu un mesaj: Era K-Gula, sa-i dea Dumnezeu sanatate multa de tot! Auzise de mine, si vroia sa vada ce pot M-a chemat la studio la UrbanRecords Eram etat de emotionat si panicat, la modu': « Gnom, ai grija cum te porti! » Mi-aduc aminte ca era ziua lui, s-a dus sa ia o bere, ceva A fost la modu': « Płec 10 minute. Scrie si tu ceva! » Am simtit ca-i momentu', si am scris o piesa intreaga Trei strofe: cand s-a-ntors, lui K-Gula nu-i venea sa creada! Asa am facut primii pasi s-ajung acolo Si vroiam sa continui cu trupa, nu eram pregatit sa fac ceva solo Numai ca din patru, usor-usor au ramas doar doi Si-n cartea asta a-nceput un nou capitol pentru noi! 2003: Eram deja pe site la Urban ca trupa Incepusem sa lucram la un album care o sa rupa Gura targului, pana-i cad dintii! Si eram inconjurati de rapperi vechi, ne-ncercau noi ambitii.. Am ciulit urechea ca un lup La orice vorba de duh La cum se face un loop Si cum se taie un sample brut.. Am avut de-nvatat de la toti artistii Urban-ului Si ma mandresc ca « Trei puncte » a cam fost piesa anului! Puneam fiecare sfat la loc sigur, si ce bine C-aveam incapatanarea aia de tanc, ca eu stiam mai bine Dupa ce le-am constientizat, mi-au prins bine mereu De-aia multumesc tuturor, de la Buton la parintele Deceneu! 2004: Deja lucram cu Undoo Auzisem cateva concerte valabile, explodase Expiratu'! Trecusem de Club A, vroiam tot mai sus Dupa ce reusisem de cateva ori sa umplem Twice-u'.. Ne-am concentrat ca sahistii, si-am facut o mutare buna Am facut un EP super smecher intr-o luna! « Un buchet de flori », reprezinta si acum.. Atunci poate nu era cel mai tare, dar cred ca era cel mai bun! 2005: Si cumva Urban-u' se pierde! Parca incepuse sa se vestejeasca tot ce se construise pe Proiectul Verde.. Subject delicat, si la o mare ciorba Cei mai multi au placate, dar noi n-am suflat o vorba! Intr-un final, am ajuns la MediaPro Si dintr-o situatie de cacao, a devenit una maro.. Mi-aduc aminte ce mi-a zis Costel o data: « Facem greseala asta acum, ca sa n-o mai facem nicidoata? » « Rapartamentu' » a iesit, si-i un album tare! Si-n plus, experienta asta m-a-nvatat sa am rabdare! Am stat un an trist E greu de descris: Parca mi-era sila de tot, dar cumva mai aveam pofta de scris.. 2006: Probleme personale Haos in buzunare Ma lamentam mereu, si n-aveam nici chef de mancare! Albumu' 2 a fost tras cu gru, si n-a ajuns sa iasa vreodata Am amanat « Raparta. Zile casnice » pentru alta data.. 2007: Incepusem parca sa-mi revin Tot uitasem cine sunt, si mai ales ce vreau sa devin.. Dar am interact sa ne unim, si ne-am descurcat frumos: Crescusem « Un buchet de cuvinte », un EP serios! 2008: Eram cu munca, call-center la greu Vindeam cacaturi la telefon, mintind cu tupeu Mai scream, dar rar, in schimb faceam beat-uri Era calmantul ideal cand durea incredibil.. Cu Fratele am cam rupt legatura, in schimb Am ajuns sa-l cunosc pe Celalalt frate, mai tanar un pic Bagabonteli si hoinareli Haos si mahmureli.. Vorbeam despre rap des Da-l faceam mai rar si-un pic altfel.. 2009: Bag munca noua Incep sa simt ca simt.. Incep sa scriu si-ai dreptate sa crezi tot ce zic! In vara clachez mental acolo: Doctor Galagie.. In concediu medical scriu « Terapie » A doua clacare-i dura, simt ca nu mai pot, zau! Doctorita mi-a spus ca dac-o sa se mai intample, va fi mult mai rau.. M-apuc si scriu « Demisia », tot in concediu medical Si eu chiar mi-am dat-o! Am dat-o si virtual! Era 2010, si ma trezesc deodata Intr-o viata agitata Si toata lumea schimbata! Incep sa ma cunosc pe mine, si-ncep sa m-accept Incep sa ma vindec, si reincep sa fac rap! 2011: « Ai grija sa n-ai griji » la download gratuit Cam 3000 de descarcari intr-o noapte, deci a creat furtuni un pic.. Ma gandesc sa dau un bonus pentru cei ce-l iau in original Si mai fac unu-ntr-o luna, cu multe colaborari in prim plan Un an agitat, ma simt ca la panda Incep sa caut, sa aflu, sa stiu ce se-ntampla O iau razna un pic O iau razna un timp.. O alta etapa din campionat.. Tre' sa-nvat sa ma schimb! 2012: Incep primele concerte prin tara Cluburile Trambulina, lumea de-abia astepta sa sara! Da' banii sunt putini, si asta daca sunt Ma bag din nou la munca, cu rap-ul in gand.. Am crescut cu totii, Gradinita parc-are grupa noua Ma revad cu Fratele, si-o punem de-o trupa noua.. 2013: Implicat in situatie Scoatem « Program de lucru », primul album Atelieredecreatie! Ma las din nou de munca, in toamna Incep protestele cu Rosia Montana Pe strazi, in fiecare noapte, mama nu putea sa doarma Dezinformare-n mass media de parca-s tampiti Baga frica-n parinti C-am fi hipsteri platiti! Cu prietena pe baricade, ne recucerim strada Cu oamenii la vorba, incep sa-nteleg cum sta treaba Simt ca-i momentu' sa scriu un album tematic de linia-ntai Asa a iesit "Atentie la neatentie: Partea I"! 2014: Iese "Limpede" - clipul Se duce viral tripul Raperii noi-s la modul: E fain, dar cine-i tipul? Ma-ncapatanez sa fac si continuarea-n mai Lumea deja ma vede rapper social, dar tu ce credeai? 2015: Iese "Atelieredecreatie - Ore suplimentare" Un album clasic Ca un taxi intr-o zi de vara Cu aer conditionat Bine proportionat Si pentru hateri cu acces restrictionat! Lucrez la albumul de fata (!?), un album jucaus Diferite teme de rezolvat, daca vrei sa-l studiezi indeajuns! 15 ani oficial, dau cu pace cand trec.. Sper ca peste 15 sa fac partea a doua la acest cantec!

Rate this song

Rate this song

0/5.0 - 0 Ratings

5
0.0% (0)
4
0.0% (0)
3
0.0% (0)
2
0.0% (0)
1
0.0% (0)

Loading comments...

Credits

Writers
  • Omu Gnom